Свет

Песков : Заживувањето на Г8 е невозможно без консензус меѓу нациите на Г7

 

Москва смета дека е невозможно да се зборува за заживување на формата Група на осум без консензус на целата група на седум нации за тоа прашање, изјави во понеделникот секретарот за печат на рускиот претседател Дмитриј Песков.

„Очигледно, невозможно е да се вратиме на Г7 на покана на само еден нејзин народ бидејќи сите одлуки во тој формат се донесени со консензус“,  рече тој пред новинарите и додаде дека Москва не ги смета зборовите на американскиот претседател Доналд Трамп за заживување на форматот Г8 како провокација, имајќи ги предвид приликите, меѓу нациите на Г7 за тоа прашање.

„Не, не мислиме така“, рече тој одговарајќи на соодветно прашање.

Related posts

Leave a Comment