Занимливости

ПИЛОТОТ-МАЈОР ФИЛИПОВ СЕ РАЗНЕСЕ СЕБЕСИ И ЏИХАДИСТИТЕ ВО СИРИЈА: ПРОГЛАСЕН ЗА ХЕРОЈ НА РУСИЈА за храбар чин!

ПИЛОТ-МЕЈОРОТ ФИЛИПОВ СЕ МИСЛИ САМИ И ЏИХАДИСТИ ВО СИРИЈА: Прогласен за ХЕРОЈ НА РУСИЈА за храбар чин!  Предавањето не беше опција за ВИДЕО

На 3 февруари 2018 година, мајорот Роман Филипов полета со својот авион СУ-25 во борбена мисија во сириската провинција Илдиб, со цел да обезбеди огнена поддршка на силите на теренот и да ги ракетира целите на џихадистите со ненаведувани проектили.

За време на нападот, еден од џихадистите од рамото лансираше ракета за против воздушна одбрана од типот игла, која го погоди СУ-25 на Филип. На Филип не му остануваше друг избор освен да се катапултира.

Филипов се катапултирал недалеку од селото Тел Дебес во провинцијата Илдиб.

 

Сепак, вистинската опасност за него го чекала на теренот, бидејќи џихадистите од групата Тахрир ел Шам тргнале да го фатат. Откако мајорот Роман Филипов слетал, започнал борба со џихадистите, кои се обиделе да го фатат жив.

Настанала нерамноправна пресметка која припадниците на оваа милитантна група ја снимиле на мобилните телефони додека се бореле против Филипов.

За време на судирот Филпов останал без муниција, но чекал да му се приближи поголема група џихадисти. На минимално растојание од него активирал рачна бомба и се разнел. Мајорот Филипов со себе одвел и голема група џихадисти во смрт.

Да го фатеа жив рускиот пилот, чиј авион го соборија во саботата, неговата судбина ќе беше многу потрагична отколку што е.

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу во изјава по потврдувањето на херојската смрт на мајорот Филипов изјави дека постхумно го номинирал за херој на Русија и дека пилотот дал се од себе да го задржи авионот во воздух онолку долго колку што можел.

За херојството, храброста и храброста покажана во извршувањето на воената должност со Указот на претседателот на Руската Федерација бр.55 од 06.02.2018 година, мајорот Роман Филипов ја доби титулата Херој на Русија.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!