Свет

Политико: Путин ги стави европските лидери пред горчливата вистина

Политиката на рускиот претседател Владимир Путин и покажа на Европската унија дека Западот ќе мора да ги ублажи санкциите против Москва, пишува Метју Карничниг во напис за Политико.

Невремето што се наѕира ги соочува европските лидери со горчлива вистина: додека Русија и Украина се борат, Кремљ се држи до своето во борбата против Европа .

Според него, еден од европските функционери рекол дека „нема сомнеж дека Путин победува во овој поглед“. Карничниг додаде дека населението на ЕУ наскоро „гласно“ ќе бара укинување на антируските санкции.

„Времето – да не зборуваме за времето – е на страната на Москва. Како што температурите се намалуваат во наредните недели и месеци како што се приближува зимата, Европејците ќе почнат да го чувствуваат товарот од зголемувањето на цените на природниот гас “, резимира тој.

На 6 септември, германската пратеничка Севим Дагделен го повика народот на Германија да излезе на масовни протести за укинување на санкциите против Русија. Дагделен истакна дека Германија, во својата економска конфронтација со Москва, „се доведе во ќорсокак“.

На 5 септември пет илјади Германци излегоа на антивладини протести во градовите Лајпциг и Магдебург. Учесниците ги повикаа властите да го запрат рекордниот пораст на цените на енергијата и храната предизвикан од ограничувањата против Русија.

Претходно германското издание Der Spiegel објави дека последиците од антируската политика на Германија го уништуваат бизнисот во земјата. На 6 септември Русија предвиде целосно затворање на индустријата во Европската унија поради отфрлањето на рускиот гас. Според Николај Шулгинов, шеф на руското Министерство за енергетика, зимата ќе покаже „колку е реално нивното (земјите од Европската унија ) верување во можноста за напуштање на рускиот гас“.

Related posts

Leave a Comment