Свет

ПРОТЕКОА НОВИ СНИМКИ ЗА КОРУМПИРАНОСТА НА БАЈДЕН ВО УКРАИНА

Ukrainian prosecutor claims Biden meddled in Chicago extradition ...

Украинската јавност е запознаена со новата „доза“ на снимките од телефонските разговори меѓу поранешниот претседател Петро Порошенко и тогашниот потпретседател на САД, Josephозеф Бајден, сега главен демократски ривал на досегашниот шеф на Белата куќа, републиканецот Доналд Трамп, на претседателските избори во ноември во САД.

Независниот пратеник на Врховната Рада, Андреј Деркач, на прес-конференцијата во Киев презентираше нови снимки од разговорите, кои покажуваат дека Бајден директно се мешал во внатрешните работи на Украина, што исто така покажува трага на корупција.

Директорот на украинскиот „Нафтогас“, Андреј Коболјев, беше директно подреден на Бајден. Во снимените телефонски разговори, „човек чиј глас е сличен“ на Бајден вели дека неговите луѓе работат со Коболјев и дека неговиот тим не треба да се допира. Патем, Коболjев работеше на фактот дека рускиот гас не се купува директно, туку повратно од Словачка. На тој начин, вели Деркач, биле украдени милијарда и половина долари.

Бајден го принуди Порошенко да ги зголеми тарифите за гас во Украина, тврдејќи дека тоа е услов за добивање економска помош. Порошенко му се пофалил на Бајден дека тие ги подигнале тарифите за сто проценти, иако Меѓународниот монетарен фонд побара зголемување од 75 проценти.

Бајден посочил дека внимателно го следи она што го прави премиерот на Украина, Владимир Гројсман. Покрај тоа, тој инсистираше на национализација на Приват банката, која дотогаш беше во сопственост на украинските еврејски олигарси Игор Коломоиски и Генадиј Боголјубов.

Порошенко му се пожалил на Бајден за полицискиот министер Арсен Аваков, „кој е премногу агресивен кон францускиот амбасадор“ и побарал помош за да го назначи неговиот човек Јуриј Луценко на позицијата обвинител. Порошенко се консултирал со Бајден за тоа дали ќе му даде имунитет на поранешниот премиер Арсениј Јацењук, на кого му се закануваше кривично дело.

– Јас лично ја блокирав сменатат на Јацењук бидејќи ви го ветив тоа – рече Порошенко, кој во сите телефонски разговори му се умилкувал  Бајден велејќи му дека е неговиот ангел чувар.

Првиот „пакет“ на снимките од 19 мај покажа како Бајден поставил услов Украина да добие милијарда долари само ако се замени државниот обвинител Виктор Шокин, кој ја водеше постапката против гасната компанија „Бурисима“, во чиј совет беше и синот на Бајден. Хантер Бајден, со големи приходи. Тие разговори помеѓу Бајден и Порошенко се водени во 2015 и 2016 година.

Порошенко се пожали дека, додека бил претседател, во неговиот е нелегално инсталиран уред за прислушување и дека неговите телефонски разговори биле незаконски снимени. Останува да се види дали Порошенко ќе одговара на суд, затоа што пред тоа треба да му биде симнет имунитетот.Нормално, многу од тоа ќе зависи од исходот на претстојните претседателски избори во САД.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!