Свет

Путин: Конструктивни и отворени беа разговорите со Бајден, руските и американските амбасадори наскоро ќе бидат вратени

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека разговорите со неговиот американски колега Џо Бајден денес во Швајцарија биле позитивни и срдечни по тон и дека е постигнат напредок за голем број меѓународни политички прашања.

На прашањето дали соодветните амбасадори на двете нации ќе бидат вратени на своите функции по неколкумесечните дипломатски контакти на највисоко ниво кои беа ефективно прекинати во услови на ескалација на напнатоста, Путин откри дека е постигнат договор. Дипломатите, рече тој, може да се вратат на своите места веќе оваа недела.

Путин додаде дека разговорот бил „конструктивен“ и дека не бил во сенка на големи прашања од домашната политика. „Мислам дека немаше никакво непријателство“ , додаде тој, велејќи дека имало важни дискусии за соработка во регионот на Арктикот.

Претседателот исто така го опиша Бајден како „државник“, велејќи дека тој е „искусен политичар“ и и пришол на дискусиите на позитивен начин. „Самиот видов дека господинот Бајден е многу искусна личност, немате толку долги разговори со секој водач“, додаде Путин. Сајбер нападите се очекуваа да бидат покренати како главно прашање, а Бајден го впери прстот кон Кремљ кој наводно стои зад нарушувања на дигиталните податоци, како што е хакот SolarWinds.

Сепак, Путин, кој постојано ги отфрлаше сугестиите, ги отвори прашањата за сопствената одговорност на САД за шпионажа преку Интернет кои останаа неодговорени. „Тоа покажува на што треба да се работи“ , рече тој.

Украина исто така се очекуваше да биде жешка тема на дискусија пред почетокот на состанокот, со натрупување на војниците на Киев и на Москва од двете страни кои предизвикаа страв од конфликт претходно оваа година. Путин, сепак, рече дека единствената намера на неговата земја е да види спроведување на претходно потпишаните договори од Минск, наменети за ставање крај на конфликтот.

Претседателот продолжувајќи рече дека Русија, за разлика од САД, не стационира воен хардвер далеку во странство, близу границите на Америка. Сепак, тој посочи дека политиката на Вашингтон е поинаква и има воено присуство близу до границите на Русија, што доведува до ескалација на тензиите во регионот.

Путин од дописникот на Си-Ен-Ен беше запрашан дали Русија се обврза да престане да ја „крши“ домашната опозиција, давајќи го примерот на затворениот опозициски лидер Алексеј Навални. Путин, замолувајќи ги медиумите вистински да го презентираат неговиот одговор на јавноста, го отфрли предлогот од рака и рече дека анти-коруптивниот опозициски фронтмен го прекршил условниот отпуст и знаел дека ќе биде уапсен при враќањето во земјата.

Бајден разговараше со новинарите на прес-конференција одржана во близина, додека Путин им се обрати на камерите од внатрешноста на Вила ла Гранж, величествената вила во швајцарскиот град каде што се одржа самитот. Сепак, не се очекува американскиот лидер да одговара на прашања од руски медиуми, додека голем број западни медиумски групи беа поканети на брифингот на Путин.

Двајцата лидери разговараа деведесет минути во тенок формат, а присуствуваа само рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Антони Блинкен, како и преведувачи. По кратка пауза, помошниците и другите високи функционери беа поканети на проширена седница. Генерално, состанокот траеше само околу три часа.

 

Related posts

Leave a Comment