Свет

Русите го пореметуваат ГПС над израелскиот воздушен простор обвини Тел Авив

 

Руските сили во Сирија се одговорни за необјаснетите пореметувања на ГПС над израелскиот воздушен простор минатиот месец, изјавија израелските безбедносни претставници за весникот  Хаарец .

Наведувајќи ја оценката на проценката на израелскиот безбедносен центар, Хаарец напиша дека прекините се резултат на електронската војна што ја водеше руската војска во одбрана на нивните авиони во воздухопловната база Хмеимим .

Израелскиот аеродромски орган ги потврди извештаите, наведувајќи дека прекинот со ГПС трае околу три недели и се појавува само во текот на дневните часови.

ИАА вели дека “многу” пилоти известиле дека изгубиле сателитски сигнал од Глобалниот систем за позиционирање (ГПС) околу аеродромот Бен Гурион во Тел Авив.

Сепак, рускиот амбасадор во Израел на армиското радио изјави дека овие извештаи се “лажни вести” и “не може да се сфатат сериозно”.

Руското Министерство за одбрана не ги коментираше овие тврдења

Related posts

Leave a Comment