Свет

Русија и помага на Кина да изгради систем за ракетно предупредување

Русија и помага на Кина да изгради ракетен систем за предупредување, каков што во моментов имаат само САД и Русија, изјави рускиот претседател Владимир Путин.

„Сега им помагаме на нашите кинески партнери да развијат систем за предупредување од ракетен напад. Ова е многу сериозна работа, што драматично ќе ги подобри одбранбените способности на Народна Република Кина“, рече Путин на форумот за дискусии во Валдеј .

Тој рече дека САД се чини дека ,,работеле најмалку неколку години,, за развој на нова ракета, која спаѓа во Договорот за нуклеарни сили од среден домет, додека тој сè уште беше во сила.

Путин разговараше и за други теми, вклучително и ситуацијата во Персискиот залив, Украина, конфликтот меѓу Саудиска Арабија и Иран …

Тој рече дека верува оти украинскиот претседател Володимир Зеленски бил искрен во намерата да го реши конфликтот во источна Украина, во согласност со неговите изборни ветувања.

„Луѓето чекаат да се реши ова прашање. Мислам дека тој навистина го сака тоа, тоа е негово искрено верување или барем аспирација. Тешко ми е да кажам во овој момент дали ќе може да го стори тоа, дали ќе може да им одолее на оние кои се против процесот “, рече Путин.

Путин предложи создавање на организација, во чија работа би биле вклучени Русија, САД, европските и другите земји за решавање на проблемите во Персискиот Залив.

Тој потсети дека Русија во јули годинава излезе со идеја да развие концепт за обезбедување колективна безбедност во Персискиот Залив, оценувајќи дека идејата е сè уште актуелна заради „насилната и непредвидлива состојба во регионот“.

„Ние нудиме да ги оставиме настрана нашите разлики и меѓусебни аспирации, за да формираме, практично од нула, организација за безбедност и соработка во регионот, во која ќе бидат вклучени и земјите од регионот, како и Русија, Кина, САД, ЕУ, Индија и други заинтересирани земји. како набудувачи “, рече Путин.

Тој ги повика Иран и Саудиска Арабија да не ја користат сириската територија како место за конфликт.

 

Related posts

Leave a Comment