Свет

Руската војска одби пет напади на 500 странски платеници во ЛНР, убиени 160 напаѓачи

Руските вооружени сили одбија пет напади на група од 500 платеници и милитанти на вооружените сили на Украина

До 500 украински војници и странски платеници неуспешно се обидоа пет пати да ги нападнат руските позиции во правецот на Купјанск.

Според официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана, Игор Конашенков, баталјонската тактичка група и непријателската чета постојано се обидувале да ги нападнат позициите на Руската Федерација на тесниот фронт во правец на Куземовка во ЛНР. Сите напади беа одбиени.

Руската војска со артилериски оган, удари на армијата, авиони за напад и тешки системи за фрлање пламен го фрли непријателот назад на првобитните позиции.

„Уништени се повеќе од 160 милитанти, пет тенкови, девет оклопни борбени возила и 10 пикап камиони“, рече Конашенков.

 

Related posts

Leave a Comment