Свет

Руската Дума го предупредува Лондон: Одите по тенок мраз

Leonid Slucki - ИН4С

Лондон мора да биде свесен за последиците од своите постапки, секоја провокација во близина на руските граници ќе значи остар и адекватен одговор, рече претседателот на Комитетот за меѓународни работи на Државната дума на Русија, Леонид Слуцки, во врска со зборовите на шефот на Форин Офис дека британските бродови ќе продолжат да пловат по „украинските води“.

„Министерот за надворешни работи на Велика Британија одлучи да продолжи со провокативна реторика, зборувајќи за изгледите за нови поморски походи на британските разорувачи кон бреговите на Крим. „Ризикувајќи да даде такви изјави, шефот на британската дипломатија, Доминик Раб, мора да биде свесен за последиците и реакцијата на Русија“ , рече Слуцки.

Според него, „игрите со нелегално преминување на границата со цел демонстративно непочитување на изборот на народот во Крим ќе бидат пресечени во корен“, за што претходно се дискутираше на највисоко ниво.
„Секоја нова слична провокација ќе добие најострен и најадекватен одговор од руските граничари“, истакна рускиот политичар.

Во врска со ова, заменикот на руската Дума, Руслан Балбек, апелираше до Британците да не одат по „тенок мраз“ .

Тој ги предупреди оние кои имаат намера дрско да влезат во руските територијални води  дека можат „да паднат или да бидат сериозно повредени“.

Претходно денес, Раб изјави дека британската морнарица ќе продолжи да влегува во „територијалните води на Украина“ . Според Раб, британскиот брод „Дефендер“, кој пловел во територијалните води на Русија, тргнал по најкратката и најдиректната рута (од Одеса до Батуми).

Реагирајќи на изјавата на шефот на Министерството за надворешни работи, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека секогаш кога британските бродови ќе ги нарушат границите на Русија, ќе бидат преземени соодветни мерки . Како што вели, Москва ќе го искористи целиот арсенал на дипломатски средства.

Related posts

Leave a Comment