Тенис

Руската ,,Машина” го освои Шангај

Фотографија од Линтао angанг / Гети Слики

 

Данил Медведев зад себе има неколку одлични месеци во кои освои три титули и одигра три финалиња.

Рускиот тенисер одигра феноменален натпревар во финалето во Шангај, во кој го буквално го исчисти Саша Зверев од теренот.

Медведев го освои вториот Мастерс во годината, а во исто време и во неговата кариера, сите во рок од три месеци.

Четвртиот светски тенисер за кратко време  одигра финале на Вашингтон, Монтреал и УС Опен, додека ги освои титулите во Синсинати, Санкт Петербург и Шангај.

Сега има 5.920 поени и с наоѓа на  илјада поени од трето рангираниот Федерер, 3.600 од првиот Новак Ѓоковиќ.

 

 

Related posts

Leave a Comment