Свет

Руска закана: „Новите платеници во Украина ќе бидат третирани на ист начин како оние од полигонот Јаворив“

Ukraine holds military drill amid rising tensions with Russia | Daily Sabah

Шефот на руската делегација на преговорите во Виена, Константин Гаврилов се закани дека сите странски платеници во Украина ќе бидат легитимни цели на руската армија.

„Со пристигнувањето на странски платеници во Украина, руската армија ќе го стори истото како и со оние кои беа на полигонот Јаворив во регионот Лавов“, рече Гаврилов.

Тој ова го изјави во етерот на тв каналот „Русија 24“.

Опишавме се што се случи, особено со платениците. Предупредивме дека, како што се случи со полигонот Јаворовски, ќе се случи и со другите платеници“.

Во бомбардирањето загинаа 180 платеници

На 13 март руската армија со прецизно оружје ги нападна центрите за обука на вооружените сили на Украина во селото Старичи и на воениот полигон Јаворовски.

Според Министерството за одбрана, уништени се и до 180 странски платеници.

Според одделот, имало пункт за обука и борбена координација на странските платеници и база за складирање на оружје и воена опрема што доаѓа од странски земји.

Воениот експерт Роман Насонов изјави за преносот во живо на РТ дека платениците во Украина немаат „борбена обука, борбена опрема, па дури и обврска да останат на фронтот“.

Според него, „според условите на договорот, тие можат да ја напуштат зоната на воените дејствија за два дена“.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!