Свет

Руските авиони погодија 17 воени цели: уништени авиони, хеликоптери, беспилотни летала и тенкови

Sweden Intercepts Russian Military Planes Flying With Their Transponders  Off Over Baltic Region

Руските авиони за еден ден погодија 17 воени цели во Украина. Ова го соопшти официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков.

„Во текот на денот оперативно-тактичката авијација на руските воздушно-космички сили погоди 17 воени објекти во Украина“, рече тој на брифингот.Вклучувајќи ги погодените две командни пунктови и центарот за комуникација, две складишта за муниција и складиште за гориво.

Покрај тоа, погодени се 11 упоришта и области на концентрација на украинските војници. Конашенков претходно изјави дека по нападот на аеродромот Баловноје во регионот Николаев во Украина, потврдено е уништување на три хеликоптери на украинските вооружени сили.

Единиците на Народната милиција на Народна Република Луганск напредувале по 2 километри дневно и ги блокирале Новотошковско, Боровско, Метелкино.

Од почетокот на операцијата, поточно, уништени се 125 авиони, 91 хеликоптер, 394 беспилотни летала, 226 противвоздушни ракетни системи, 1.948 тенкови и други оклопни борбени возила, 212 повеќецевни ракетни системи.

Related posts

Leave a Comment