Свет

Руски воени инструктори ги учат сириските војници како да ракуваат со снајпери (ВИДЕО)

Сириските војници го набудуваат теренот на бојното поле во Сирија, во близина на градот Рак, на 19 февруари 2016 година

Руски воени инструктори одржаа обука за сириските снајперисти на полигон во близина на градот Алепо во Сирија. Меѓу другото, во вежбите беа опфатени и елементите на камуфлажа.

„Ние не ги маскираме подвижните механизми на пушката, бидејќи зтворачот на пушката мора да се движи. Најважно е снајперистот да го камуфлира горниот дел од телото, затоа што кога човек цели лежечки, главата го открива “, им рече рускиот инструктор на сириските војници на темата специфичност на камуфлажата на снајперистот.

 

Сириските снајперисти имаат големо искуство во борбата против терористите, но немаат знаење како добро да се камуфлираат.
„Потенцирам внимание на камуфлажата, бидејќи има мал број на стандардна опрема во сириските вооружени сили. „Го пренесуваме искуството како да се направи маскирна облека од импровизирани материјали, пред се од вреќи со коноп, така што ќе бидете помалку забележливи во пустината“, објасни рускиот воен советник.
За време на вежбите, инструкторите покажаа и како да се скрие снајперист зад дрво. Друга задача за обука е прецизно да пукаат цели на растојание до 500 метри.
Да потсетиме, на самитот во Женева, што се одржа на 16 јуни, рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Џозеф Бајден зборуваа за сириските прашања, информираше портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Тој додаде дека лидерите на двете земји разговарале за важноста за разбирање на важноста на воената соработка .

Related posts

Leave a Comment