Свет

Руското Министерство за надворешни работи го коментираше „планот на Маск“ за Украина

Руското МНР ги коментираше предлозите на американскиот бизнисмен Илон Маск во врска со Украина.

Рускиот меѓународен оддел смета дека „Планот на Маск“ е дел од јавната дискусија околу украинскиот конфликт. Тоа значи дека Западот почнал да поставува прашања за тоа што се случува, велат од руското МНР.

На 4 октомври, основачот на Tesla, Илон Маск, излезе со својот план за мирно решавање на конфликтот во Украина. Тој препорача да се додели Крим на Русија и да се гарантира неутралноста на Киев. На Запад, идеите на самиот Маск беа „отфрлени“ , а од Украина врнеа лути коментари.

Сепак, во Русија идеите на бизнисменот беа сфатени попозитивно.

„Всушност, многу е позитивно што човек како Илон Маск бара мирен излез од ситуацијата “, изјави портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков.

Related posts

Leave a Comment