Свет

САД го обвинуваат Мадуро за нарко-тероризам, нудат 15 милиони долари за информации за негово апсење

Donald Tramp

Државниот секретаријат на САД нуди 15 милиони долари како награда за информации што ќе доведат до апсење на венецуелскиот претседател Николас Мадуро.

По неуспешниот пуч минатата година, Соединетите држави денес го обвинуваат Мадуро за нарко-тероризам.

Покрај главна награда, државниот секретаријат, исто така, нуди по 10 милиони долари за информации за кој било од петте политичари и воени лидери во Венецуела, за кои тие обвинуваат дека помагале за дистрибуција на наркотици од таа земја, јави Раша Тудеј.

 

Да потсетиме дека Вашингтон повеќе од една година се обидува да го собори Мадуро. Минатиот јануари, Хуан Гваидо се прогласи за претседател и доби поддршка од САД.

Related posts

Leave a Comment