Свет

САД се обидуваат да ја вклучат Кина во новиот нуклеарен договор со Русија

 

 

Администрацијата на Трамп испраќа делегација на високо ниво за да се состане со руските колеги во Женева оваа недела, за да продолжи со новиот договор за контрола на оружјето, во кој ќе биде вклучена и Кина, објави во понеделникот Њујорк тајмс.

Според американските медиуми, Белата куќа, сепак, не е заинтересирана за обновување на Новиот договор за намалување на стратегиското оружје ( СТАРТ ), кој истекува за 19 месеци, и покрај напорите на Русија да го спаси договорот.

Делегацијата во Женева ќе биде предводена од американскиот заменик државен секретар Џон Саливен и ќе го вклучи Тим Морисон, кој го презема врвниот советник на Трамп во Советот за национална безбедност, плус претставници од Пентагон, Националната агенција за безбедност и други агенции, објави ЊЈ.Тајмс. Руската делегација ќе ја предводи заменик-министерот за надворешни работи Сергеј Риабков.

Според Ројтерс, повикувајќи се на официјални претставници, Кина не е страна во договорот за нуклеарно оружје помеѓу САД и Русија и не е јасно колку е подготвен Пекинг да биде вклучен во разговорите.

Кинеските официјални претставници ја отфрлија идејата за нов договор за контрола на оружјето независно од тоа како се преговара, наведувајќи, меѓу другото, со одлуката на Трамп да се повлече од Договорот за нуклеарни ракети од среден домет (ИНФ ) како доказ дека на Вашингтон не може да му се верува.

Американскиот Стејт департмент претходно објави дека Саливен и Томпсон ќе заминат во Брисел на 18-ти јули за да ги информираат сојузниците во седиштето на НАТО по нивниот состанок во Женева.

Трамп најпрво ја објави својата намера да се повлече од договорот за контрола на оружјето во октомври 2018 година, тврдејќи дека е “неприфатливо” за Вашингтон да продолжи да се придржува до договорот додека Русија и Кина, наводно, развиваат забрането оружје. Земјата на крајот ги суспендираше своите обврски според договорот на 2-ри февруари, поттикнувајќи шестмесечен процес за повлекување, што го вети дека ќе продолжи доколку Русија не се придржува со целосна усогласеност со договорот. Русија повлече ист потег кратко потоа.

Москва и Вашингтон се уште се обврзани со Новиот  СТАРТ , договор, кој воведува нови граници за бројот на распоредени нуклеарни боеви глави, проектили, тешки бомбардери и ракетни фрлачи.

Сепак, овој договор, исто така, е под знак на прашање бидејќи треба да истече во февруари 2021 година, а двете страни сé уште не дискутираа за продолжување.

Прашањето за контрола на оружјето стана особено итно за Русија и САД, кои заедно го поседуваат најголемиот број на нуклеарно оружје во светот, по суспендирањето на обележјето на ИНФ, кое предвидува уништување на сите балистички ракети кои имаат дострел  помеѓу 500 и 5 500 километри (310 и 3.400 милји).

Договорот за ИНФ беше потпишан во 1987 година од страна на тогашниот претседател на Советскиот Сојуз Михаил Горбачов и тогашниот американски претседател, Роналд Реган, во услови на Студената војна, со што светот беше на работ на нуклеарна катастрофа.

САД во неколку наврати изразија загриженост во  врска со руската ракета 9M729, која, според Вашингтон, ги крши одредбите на нуклеарниот договор.

Москва, сепак, ги негираше обвинувањата од САД како неосновани, инсистирајќи на тоа дека ракетата била тестирана на ниво дозволено со Договорот, и рече дека е отворена за дијалог.

Related posts

Leave a Comment