Актуелно

Собраниската седница за францускиот предлог закажана за в четврток

Собранието расправа за Годишниот извештај на Народниот правобранител | Сител Телевизија

Собранието на Република Северна Македонија за в четврток во 13:30 ја закажа седницата на која пратениците треба да расправаат за францускиот предлог.

Како што може да се види од информациите на собраниската веб-страница закажана е 81. седница со единствена точка на дневниот ред – Информација за содржината на Предлог преговарачката рамка за пристапните преговори на Република Северна Македонија со Европската Унија, предложена од страна на Претседателството на Франција со Советот на Европската Унија на 30 јуни 2022 година

 

Претходно, Собранието на Република Северна Македонија за в четврток во 13:00 часот ја закажа и 80. седница на Собранието на која треба да се обрати претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

Владата, според барањата од вчерашната координација во Собранието, попладнево достави до Собранието дополнување на Информацијата за содржината на Предлог-преговарачката рамка за пристапните преговори на Република Северна Македонија со Европската Унија, предложена од страна на Претседателството на Франција на 30 јуни 2022 година, соопшти собраниската прес-служба.

 

Документите, како што посочуваат од Собрание, се доставени до сите пратеници. сст/дма/

Скопје, 12 јули 2022 (МИА)

Related posts

Leave a Comment