Свет

Советникот на Зеленски: 40 „еврејски херои“ се борат во фабриката за челик Мариупол(ВИДЕО)

Висок помошник на украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека има десетици еврејски војници кои се борат во опколената фабрика за челик Азовстал во Мариупол.

„Сега има околу 40 еврејски херои кои го штитат Азовстал“, изјави Дејвид Арахамиа, советник задолжен за преговарачката делегација на Украина, за The Times of Israel во петокот.

Арахамија ја предводи и владејачката партија на Зеленски, Слуга на народот во парламентот.

Една од украинските единици што сè уште опстојува во фабриката за челик е Азовскиот полк, формација која е обвинета од нејзиното формирање во 2014 година за асоцијации со неонацистичка идеологија. Овие тврдења беа централни за оправдувањето на рускиот претседател Владимир Путин за инвазијата на Украина, откако на почетокот на војната рече дека целта на Русија е да ја „демилитаризира и денацизира“ земјата.

Единицата беше апсорбирана во Националната гарда во септември 2014 година, а украинските власти се категорични дека полкот е целосно професионализиран и политизиран.

Арахамија остро ги негираше руските наводи за неонацизам во Азовскиот полк. „Тие обвинувања стандардно се апсурдни“, изјави тој. „Многу луѓе ги познаваат овие војници и сметаат дека овие обвинувања се навредливи“.

 

Шефот на украинскиот преговарачки тим и близок советник на Володимир Зеленски, Дејвид Арахамија (Вадим Сарахан/Викимедија комонс CC BY-SA 4.0)

Масивниот челичен комплекс Азовстал е последниот бастион на украинскиот отпор во Мариупол. Фабриката, со својата мрежа од тунели и бункери, засолни стотици украински војници и цивили за време на повеќенеделната опсада. Неодамна беа евакуирани голем број цивили, но украинските власти рекоа дека некои можеби се уште се заробени таму.

Еден од еврејските војници на кои се повикуваше советникот Зеленски објави видео минатата недела во кое го повикува Израел да го спаси опколениот гарнизон Азовстал.

 

 

 

Related posts

Leave a Comment