Регион

СПЦ од српската влада, официјално побара да ја запре забраната за движење околу Велигден

Патријарх српски Иринеј: Интервју за „Политику“ | Православна ...

Светиот архиерејски синод на Српската православна црква (СПЦ) денеска му се обрати на српскиот државен врв со предлог и молба, на Велигден, 19 април, да ја суспендир забраната за движење, наметната заради епидемијата на вирусот корона.

Светиот Синод предложи забраната да биде укината од 5,00 до 10,00 часот, така што православните христијани, кои не се во изолација и самоизолација, во утринските часови да можат да учествуваат во литургијата на нивниот најголем празник.

На барањето на СПЦ се огласи претставник на владата кој ги повтори позициите на истата, кои децидно се против било какви собири на граѓани.

Related posts

Leave a Comment