Актуелно

Српски Информер : Боки 13 има докази за криминални врски меѓу Заев и Харадинај

 

Српскиот весник „Информер“ на денешната наловна страна, излегува со тврдење дека Бојан Јовановски, познат како Боки 13, се заканува дека ќе објави докази за криминални врски меѓу Зоран Заев и Рамуш Харадинај. Боки 13, според добро упатени извори, очекува Заев да договори решение за негово ослободување од притвор и тоа му го ставил до знаење преку адвокат и за неговите единствени блиски соработници.
Според изворот на весникот кој не се смета за релевантен во Србија, Боки 13 е бесен откако бил во притвор еден месец, а премиерот Заев не се обидел да му помогне.
-Боки 13, по неговото апсење на грчката граница на 15 јули, очекуваше дека наскоро ќе излезе да се брани, имаше уверувања дека сè ќе биде прикриено. Сепак, Заев очигледно не може да го стори тоа затоа што аферата е преголема. Затоа сега „Боки 13“, преку единствени соработници, му испрати на Заев заканувачка порака, која гласи буквално:
„Извади ме од затвор или ќе ти објавам дека ограби милиони со Харадинај …“, информира изворот на Информер, кој бил брифиран за деталите на истрагата, додавајќи дека Боки сè уште размислувал конкретно, пишува „Информер“.
Весникот објавува шпекулации дека Боки 13 има докази дека со Заев рекетирал и некои други тајкуни, вклучително и богати Албанци, со потекло од Косово. Некои исто така тврдат дека, по воведувањето на 100 проценти такси на Приштина, Боки 13 е вклучен во заедничкото работење на Заев и Харадинај околу шверц на стока од Србија. „Информер“ оди до таму што објавува дека има индикации дека сите тројца се вклучени во трговијата со оружје.

Related posts

Leave a Comment