Свет

ТРАМП ВОЗВРАТИ : ОБAMA БЕШЕ НЕСПОСОБЕН ПРЕТСЕДАТЕЛ(ВИДЕО)

Доналд Трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп му возврати на својот претходник Барак Обама , кој ја критикуваше сегашната влада и начинот на кој се справува со епидемијата на коронавирус .

– Гледајте, Обама беше неспособен претседател. Тоа е сè што можам да кажам. Грубо неспособен – рече Трамп.

Тој се надоврза на администрацијата на Обама, опишувајќи ја како „еден од најкорумпираните и нај нестручните во историјата на САД“, додавајќи дека тој, заедно со Бајден, е заслужен за неговата актуелна позиција.

Коментарите дојдоа еден ден откако Обама ја критикуваше администрацијата на Трамп за справувањето со пандемијата на коронавирус.

– Повеќе од сè, оваа пандемија во целост конечно ја крена завесата со идејата дека многу одговорни луѓе знаат што прават. Многу од нив не се преправаат дека се главни.

Обама ја нарече реакцијата на коронавирусот на администрацијата на Трамп „апсолутно хаотична катастрофа“, а покрај тоа тој го поддржува  Бајден пред изборите во Америка, кој и понатаму е главен демократски кандидат.

Related posts

Leave a Comment