Свет

Трамп: Сад е Банана Република, ме напаѓаат од сите страни

 Tramp pozvan na saslušanje

Поранешниот претседател Доналд Трамп во среда ќе биде испрашуван од адвокатите од канцеларијата на њујоршката главна обвинителка Летиција Џејмс, изјавија извори за Си-Ен-Ен. Не е јасно дали Трамп ќе одговара на прашања или ќе го потврди своето право од Петтиот амандман против самоинкриминација за време на сведочењето зад затворени врати.

Трамп во објава на мрежата „Trut Social“ рано наутро во средата рече дека „ќе се види со“ Џејмс „ за да продолжи најголемиот лов на вештерки во историјата на САД“. Јас и мојата голема чета сме напаѓани од сите страни. Банана Република!“

Сведочењето доаѓа откако ФБИ во понеделникот издаде налог за претрес во Мар-а-Лаго, неговата главна резиденција на Флорида, во врска со истрагата за неговото ракување со доверливи документи. Во вторникот, федералниот апелационен суд ги отфрли неговите долгогодишни напори да го блокира Комитетот на Претставничкиот дом да ги добие неговите даночни пријави.

Некои од советниците на Трамп се залагаа поранешниот претседател да одговара на прашања бидејќи претходно сведочеше за неговите финансиски извештаи под заклетва, додека други го предупредија да не дава никакви одговори поради потенцијалната правна опасност со која може да се соочи, изјавија извори за CNN.

Обласниот обвинител на Менхетен води посебна кривична истрага против Организацијата Трамп. Друго размислување за кое се дискутираше, рекоа луѓе запознаени со ова, се политичките импликации од неодговарањето на прашања бидејќи нашироко се очекува Трамп да објави дека ќе се кандидира за претседател во 2024 година.

За време на кампањата во 2016 година, Трамп сугерираше дека неодговарањето на прашања е знак на вина. На предизборната кампања во 2016 година во Ајова, Трамп рече: „Ако сте невини, зошто го прифаќате Петтиот амандман?“

Related posts

Leave a Comment