Свет

Трамп: Фатени се во Џорџија, секоја чест за гувернерот!(ВИДЕО)

 

Тие беа фатени како носат огромен број гласачки ливчиња и ги вметнуваат во „машините за гласање“ во Џорџија, објави американскиот претседател Доналд Трамп на Твитер за време на сослушувањето во Сенатот на таа земја во врска со тврдењата на неговиот тим дека имало изборни нерегуларности на претседателските избори.

Трамп додаде и порака до гувернерот на Џорџија Брајан Кемп. „Одлична работа!“, Рече Трамп, без дополнително објаснување.

Тимот на Трамп на сослушувањето во Сенатот посочи дека нерегуларните повеќе од 140.000 гласови потекнуваат од девет нелегални извори:

„2.056 криминалци гласале незаконски, 66.248 лица на возраст под 17 години, 2.423 лица кои воопшто не биле регистрирани, додека 1.043 нелегално го користеле поштенското сандаче. 4.926 гласале по регистрираниот датум за гласање во Џорџија, 10.315 починати гласале, 395 гласале во две држави, со што гласовите беа неважечки, 15.700 иселени од Џорџија гласале во таа држава, а 40.279 го смениле округот и не биле пререгистрирани да гласаат но гласале “.

Трамп претходно објави видео на кое наводно се гледа куфер полн со гласачки ливчиња извадени од под масата кога републиканските набљудувачи беа отстранети од избирачкото место.

 

Related posts

Leave a Comment