Свет

„Турција ги снабдува сооружје терористичките милитанти на Ал Нусра“

Στοκ / eltoro69

Анкара активно пренесува работна сила, оружје и воена опрема во зоната на деескалација во Сирија Идлиб, изјави воен дипломатски извор.

„Без оглед на изјавите за решавање на конфликтот во Идлиб преку дипломатски канали, Анкара активно пренесува персонал, вооружување и воена опрема во зоната на деескалација“, се вели во соопштението.

Значителен дел од воената технологија на вооружените сили на Турција во Сирија Идлиб им е предадена на припадниците на групата Нусра фронт, додаде тој.

„Притоа, значителен дел од воената техника на турските вооружени сили им се предава на милитантите на терористичката група Нусра фронт (Хајат Тахрир ал-Шам) непосредно по преминувањето на турско-сириската граница“,  наведува изворот .

Изворот посочува дека Анкара ги снабдува терористите со униформи на вооружените сили на Турција. Така, припадниците на фронтот Нусра и другите терористички групи, маскирани како турски војници,  учествуваат во борбите против сириските владини сили.

Исто така, се посочува дека сега има повеќе од 70 тенкови во зоната на деескалација на Идлиб, околу 200 оклопни борбени возила и 80 единици на теренска артилерија, пренесува Спутник.

 

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!