Регион

Турција ќе преземе акција против Грција по обидот да ги пресретне нејзините Ф-16

How The Future Of Turkey's Air Force Could Resemble Iran's Experience

Грчката влада ќе ги разгледа можните мерки за спротивставување на Грција во врска со порастот на тензиите меѓу двете земји во последните денови. Ова во неделата го објави информативниот канал ТРТ .

Според каналот, владиниот состанок со кој ќе претседава актуелниот турски претседател Таип Ердоган ќе се одржи овој понеделник.

Дополнително, телевизискиот канал нагласи дека само од почетокот на годината се евидентирани околу илјада случаи на малтретирање или пресретнување на турски воени авиони. Во исто време, во 14 случаи, грчкото воздухопловство детектирало турски ловци „на радар“, што во Анкара се доживува како непријателски чин.  

Претходно турскиот претседател Таип Ердоган изјави дека грчките власти ќе платат „тешка цена“ доколку продолжат да и се закануваат на Турската Република.

Турчинот исто така рече дека Атина му пркоси на НАТО користејќи С-300 во потера по турски авиони.

На 23 август, грчките воздухопловни сили се обиделе да пресретнат турски ловци Ф-16 кои извршувале задачи како дел од мисијата на НАТО во источниот Медитеран.

Related posts

Leave a Comment