Свет

Убиен професор кој бил на прагот на значајни откритија за коронавирусот

Skateboarders Grapple with Adulthood in New Documentary 'Minding ...

Професор на Универзитетот во Питсбург кој бил на работ на „многу значајни откритија“ истражувајќи го вирусот Ковид 19, беше убиен во наводно убиство и самоубиство изминатиот викенд.

Професор истражувач, идентификуван како Бинг Лиу, беше пронајден пред неговиот дом во саботата со прострелни рани во главата, вратот, трупот и екстремитетите, соопшти полицијата, ренесе Си- Ен-Ен .

 

Полицијата верува дека другиот маж, кој бил пронајден мртов во автомобилот, пукал и го убил Лиу во неговиот дом пред да се врати во својот автомобил и да изврши самоубиство.

Полицијата верува дека мажите се познавале меѓусебно, но дека има „нула индикации дека професорот е убиен затоа што бил кинез“, рече детективот Брајан Кохлип.

Универзитетот објави соопштение о овод смртта на професорот и изрази длабоко жалење за неговата смрт.

„Бинг беше на работ на многу значајни наоди за разбирање на клеточните механизми кои се наоѓаат во основата на инфекцијата САРС-КоВ-2 и клеточните основи на следните компликации“, изјавија неговите колеги.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!