Актуелно

УКИНАТА ОБВРСКАТА ЗА КОВИД СЕРТИФИКАТИ ЗА ВЛЕЗ ВО МАКЕДОНИЈА

Сертификатот за прележан ковид ќе важи 180 дена | Правдико

Од денеска за влез во Македонија се укинува обврската за поседување сертификат за вакцинација или за прележан Ковид-19, како и за негативни ПЦР и антиген тестови за сите домашни и странски државјани.

Препораката на КЗЗ е прифатена од Владата. Укината е и мерката за домашна изолација на сопствен трошок во период од 7 дена при влез во државата без горенаведените документи.

Related posts

Leave a Comment