Свет

Украинскиот амбасадор обвинува: Германскиот претседател е поврзан со Русите

Russian President Vladimir Putin, right, and German President Frank-Walter Steinmeier talk during their meeting in the Kremlin in Moscow, Russia, Wednesday, Oct. 25, 2017. (Yuri Kochetkov/Pool Photo via AP)

ГЕРМАНСКИОТ претседател Франк-Валтер Штајнмаер е политички близок со Русија со децении, изјави украинскиот амбасадор во Германија, Андриј Мелник. 

„За Штајнмаер, односот со Русија е нешто фундаментално, дури и свето, што и да се случи“, изјави амбасадорот за германскиот весник „Тагесшпигел“. Рускиот претседател смета дека не постои украинска нација, јазик, култура, а со тоа и држава, рече Мелник.

„Се чини дека Штајнмаер ја споделува идејата дека Украинците не се народ“, додаде тој за социјалдемократскиот претседател.

Германија сè уште има преголем интерес за Русија

Германија се уште има премногу интереси во Русија, како што се зависноста од гас, нафта и јаглен, а Штајнмаер е делумно виновен за одлуките додека беше министер за надворешни работи и вицеканцелар, тврди Украинецот.

„Штајнмаер разви мрежа на контакти во Русија во текот на децениите. Многу луѓе во владејачката коалиција се исто така дел од неа.

Мелник го потенцираше Јенс Плотнер, советник за надворешна политика на актуелниот канцелар Олаф Шолц, како и Андреас Михаелис, државен секретар во Министерството за надворешни работи. Меѓу нив има и важни амбасадори, што „прави разлика“, предупреди Мелник.

Неодамна тој го бојкотираше концертот за солидарност со Украина организиран од Штајнмаер, бидејќи го сметаше за јасен сигнал до Москва дека германскиот претседател не подегнува на притисоците.

Related posts

Leave a Comment