Свет

Фејсбук суспендира мрежа на профили кои ги користело руското воено разузнавање.

ЛОНДОН – Фејсбук денес објави дека ја суспендира мрежата на профили што ги користело руското воено разузнавање.

Во изјавата објавена од Ројтерс, Фејсбук тврди дека внатрешна истрага открила дека лицата зад откриените лажни профили, навидум меѓусебно поврзани и некоординирани, припаѓаат на руските воени разузнавачки структури.

Руското Министерство за одбрана не одговори веднаш на поканата за коментар за оваа одлука на „Фејсбук“.

Официјална Москва претходно ги отфрли обвинувањата од некои западни земји за вмешаност во внатрешните работи на други.

Таа, исто така, ги негираше резултатите од истрагата и наодите на американскиот специјален обвинител Роберт Милер за обидот на Русија преку социјалните медиуми да влијае на претседателските избори во САД во 2016 година.

Шефот на секторот за компјутерска безбедност во Фејсбук, Натаниел Глечер изјави дека повеќе од 100 лажни профили на лажни новинари во целните земји биле користени во последната операција на Русија на Фејсбук и Инстаграм.

Овие измамнички сметки, наводно, контактирале со локалните медиуми и политички фигури за да започнат со фабрикувани детали или приказни за некои спорни политички прашања како наводна корупција, етнички тензии на Крим или падот на малезискиот авион во Украина во 2014 година.

Глечер потврди за Ројтерс дека Фејсбук одамна знаел за корисниците кои се обидуваат да се спротивстават и наметнат „негативно, насочено влијание и да ги постигнат своите намери“ преку контакт со вистински луѓе.

Графикс, компанија за истражување и анализа на социјалните медиуми, ги разгледа спорните нарачки пред Фејсбук да ги суспендира и објави дека тие биле најактивни во текот на 2016 и 2017 година, иако неколку профили беа во функција и оваа година.

Мрежата на лажни профили привлече само неколку илјади следбеници, но успеа да групира статии објавени во локалните медиуми, рече Бен Нимо, главен аналитичар во Графикс.

Фејсбук соопшти дека суспендирала уште две групи на профили, едната поврзана со претходно идентификуваната иранска мрежа насочена кон САД, а другата со една пиар-агенција во Виетнам.

Loading...

Related posts

1 comment

DLM 13/02/2020 at 12:35

Какви будалаштини!
Значи ГРУ една од најдобро организираните служби е многу едноствна работа за еден фацебоок (радиомилева) да го разоткрие и да им ги разоткрие методите на делување, мрежа на профили и слични ступидарии…
Радиомилева е појака и порганизирана од руското воено разузнавање, хи, хи хи хи хи хи, Путин распуштај тоа таму ти препорачува Ројтерс, хи, хи, хи, хи, хи….
Абе дај некој нека им пренесе на овие од Тавистокот дека пролупаа, да намалат малку со тоа дозите или јавно да го објават бројот на дилерот па и ние да полетаме.

Reply

Leave a Comment