Свет

Чеченци ги одведуваат припадниците на Азов: Право во притвор(ВИДЕО)

Russia Uses Propaganda About Chechen Soldiers in Ukraine

Затворениците од украинскиот полк „Азов“, кои им се предадоа на руските сили во Мариупол, се приведени и придружувани од Фондацијата Ахмат Кадиров од Чеченија.

Автобус со буквите АК (Ахмат Кадиров) може да се види на автобусите кои превезуваат екстремисти до притворот во градот Јеленовка (ДНР).

Додека тие се во притвор, Истражниот комитет на Русија ќе испитува дали војниците кои се предале учествувале во извршување на воени злосторства на територијата на ДНР и ЛНР од почетокот на конфликтот во 2014 година до денес.

 

Related posts

Leave a Comment