Музика

„Човекот со златно срце“: Почина ко-основачот на Depeche Mode, Енди Флечер

Пионерскиот британски електронски бенд ја потврди неговата смрт на социјалните мрежи, велејќи дека „Флеч имаше вистинско златно срце“

Ендрју Флечер, клавијатурист и основач на британскиот електронски бенд Депеш Мод , почина на 60-годишна возраст. Во соопштението објавено од бендот на социјалните мрежи се вели: „Шокирани сме и исполнети со огромна тага поради прераната смрт на нашиот драг пријател, член на семејството и колегата од бендот Енди „Флеч“ Флечер“.

Формиран во Басилдон кон крајот на 1970-тите, бендот имаше 17 Топ 10 албуми во ОК и успех на меѓународните топ листи со песни како Enjoy The Silence, Personal Jesus и Just Can’t Get Enough.

Бендот продолжи во својата изјава: „Флеч имаше вистинско златно срце и секогаш беше тука кога ви требаше поддршка, жив разговор, добро смеење или ладен половина литар. Нашите срца се со неговото семејство и ве молиме да ги задржите во вашите мисли и да ја почитувате нивната приватност во ова тешко време“.

 

Флечер е роден во 1961 година во Нотингем и се преселил во Басилдон каде го формирал бендот Composition Of Sound во доцните 1970-ти заедно со Мартин Гор и Винс Кларк. Со регрутирањето на пејачот Дејв Гахан, тие го сменија своето име во Депеш Мод , а квартетот продолжи да ужива во хитовите на топ листите од раните 80-ти.Со заминувањето на Кларк, кој продолжи да го формира Yazoo, а потоа и Erasure, Гор стана главен текстописец, а со додавањето на Алан Вајлдер, звукот на бендот доби потемна, поготска насока. Тие имаа огромен меѓународен успех во доцните 80-ти и раните 90-ти.

Депеш мод во Берлин 1984 година: во насока на стрелките на часовникот од горе лево Дејв Гахан, Алан Вајлдер, Ендрју Флечер, Мартин Гор.
Депеш мод во Берлин 1984 година: во насока на стрелките на часовникот од горе лево Дејв Гахан, Алан Вајлдер, Ендрју Флечер, Мартин Гор. 

Флечер зад себе остави сопруга Грејн со која беше во брак речиси 30 години и две деца Меган и Џо.

Тој свиреше на сите студиски албуми на Depeche Mode, вклучувајќи ги Songs Of Faith And Devotion во 1993 година и Ultra во 1997 година, кои и двете го достигнаа првото место на табелата на албуми во ОК.

Не како пејач или главен текстописец, Флечер во подоцнежните години често беше сметан од фановите како менаџерска фигура во бендот, грижејќи се за деловната страна на групата заслужна за продажба на повеќе од 100 милиони плочи ширум светот. Во 2013 година тој на интервјуерот му кажа дека е „високиот човек во позадина, без кој оваа меѓународна корпорација наречена Депеш Мод никогаш нема да работи“.

Во документарниот филм 101 од 1989 година на режисерот Д.А. Пенебејкер, кој беше заснован околу 101-от датум на турнејата на групата Music For The Masses, Флечер беше уште пооценлив за неговата улога, велејќи: „Мартин е текстописец, Алан е добар музичар, Дејв е вокал јас бучам наоколу“.

Вајлдер се откажа во 1995 година, оставајќи ја групата како тричлена. Бендот беше примен во Рокенрол Куќата на славните во 2020 година.

Еден од првите уметници што му оддаде почит беше Лол Толхерст, основачки член на Cure, кој рече: „Го познавав Енди и го сметав за пријател. Поминавме многу од истите патишта како помлади мажи. Моето срце е со неговото семејство, колегите од бендот и обожавателите на ДМ“.

Пејачката на Yazoo, Алисон Мојет, која снимаше во истата издавачка куќа како и Depeche Mode, рече дека го познавала Флечер од детството: „Само што ја слушнав веста. Изгубивме прекрасен човек. Немам зборови.”

Официјалниот профил на социјалните мрежи на Pet Shop Boys објави : „Флеч беше топла, пријателска и забавна личност која сакаше електронска музика и можеше да дава разумни совети за музичкиот бизнис“.

 

Related posts

Leave a Comment