Свет

Јапонскиот премиер: Се поверојатно е дека Русија ќе употреби нуклеарно оружје

Фумио Кишида

Јапонскиот премиер Фумио Кишида денеска изјави дека се зголемува веројатноста Русија да употреби нуклеарно оружје. Тој го изјави ова за време на посетата на американскиот амбасадор на Хирошима, првиот град во историјата кој почувствувал атомска бомба.

Јапонија, единствената земја што некогаш била нападната со нуклеарно оружје, редовно се противи на употребата на такво оружје. Кишида денеска во друштво на американскиот амбасадор Рам Емануел го посети споменикот на жртвите од атомската бомба во Хирошима.

„Реалноста на нуклеарната војна“

– Во време кога се зголемува веројатноста Русија да употреби нуклеарно оружје, верувам дека посетата на амбасадорот Емануел на Хирошима и она што тој го виде, реалноста на нуклеарната војна, ќе испрати силна порака до меѓународната заедница – рече Кишида.

Тој додаде дека „руската инвазија на Украина покажува тешкотии во создавањето свет без нуклеарно оружје“.

Песков: Русија ќе користи нуклеарно оружје само во случај на егзистенцијална закана

Русија одби целосно да ја исклучи можноста за употреба на нуклеарно оружје. Во говорот во кој ја најави инвазијата на Украина, рускиот претседател Владимир Путин рече дека „секој што сака да ја спречи Русија ќе се соочи со последици досега невидени во историјата“, изјава која многу светски лидери ја протолкуваа како закана за нуклеарното оружје.

Неговиот портпарол Дмитриј Песков неодамна изјави дека Русија ќе користи нуклеарно оружје само во случај на „егзистенцијална закана за Русија“.

Related posts

Leave a Comment