Свет

„Јастребот“ Болтон: „САД и НАТО мора да го удрат Путин во Приднестровје“

Познатиот американски политичар од редовите на неоконзервативците и таканаречените „Јастреби“ Џон Болтон, краткорочен ( нешто повеќе од една година ) советник за национална безбедност на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, познат по своите радикални изјави за решавање на севернокорејското и иранското прашање со силна воена сила, вклучително и нуклеарна, повторно се огласи .

Во својата статија, објавена во американскиот медиум 19Fottyfive , тој овојпат изјави дека САД треба да одговорат на „макростратешката политика во постсоветскиот простор на рускиот претседател Владимир Путин“ со тоа што ќе почнат да ги одмрзнуваат долготрајните конфликти во оваа област. .

„Еден од приоритетите на (американската) политика треба да биде уништување на Придњестровје, вештачки ентитет кој е целосно зависен од Русија. Друго одвлекување може да биде зголеменото внимание на меѓународната заедница кон Абхазија и Јужна Осетија, окупираните региони на Грузија“, рече Болтон.

Спроведувањето на ова сценарио ќе помогне да се одвлече вниманието на Москва од украинската насока, според поранешниот советник за национална безбедност на Трамп. Тој тврди дека тоа може да се постигне преку глобална стратегија која ќе ги користи лостовите на НАТО „кое води долгорочна политика низ постсоветскиот простор, како единствен ентитет“.

Болтон најверојатно ќе се повика на самитот на НАТО од јули, кој го потврди обединетиот став за поддршка на територијалниот интегритет и суверенитет на Молдавија, Украина и Грузија и ја повика Русија „да ги повлече силите што ги распореди во сите три земји без нивна согласност. ”

Потсетуваме: Русија во Приднестровје (регионот на Молдавија што се граничи со Украина и нејзиниот регион Одеса) континуирано има свои воени сили од распадот на СССР, кога домородното мнозинство руско и украинско население се спротивстави на прогласувањето независност на Молдавија. Кишињев никогаш официјално не го одобрил престојот на овие воени сили на тлото на Придњестровје, а новата претседателка на Молдавија, Маја Санду, вели дека повторно ќе го покрене ова прашање со цел конечно да се повлечат руските сили од територијата на Молдавија. Сепак, тоа нема да биде лесно бидејќи Москва засега не ја покажува таа намера, потпирајќи се на барањата на Придњестровје за продолжување на руските трупи, но и поради отворената антируска реторика на новоизбраните молдавски власти и острата про- Западна насока.

 

Дојл Логсдон, најверојатниот кандидат за нов американски амбасадор во Молдавија, изјави дека „штетното влијание и дезинформациите на Русија го загрозуваат демократскиот развој на Молдавија, амбициозната реформска агенда и нејзината европска насока“. Тој нагласи дека смета дека е неопходно да се продолжи со притисокот врз Русија за да се исполни обврската да ги повлече своите војници од територијата на Република Молдавија.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!