Month : December 2019

Свет

Помпео го предупредува Техеран откако САД изведе воздушни напади врз милициите поддржани од Иран во Ирак и во Сирија во кој беа убиени и повредени десетици луѓе

админ
Во воздушните напади на САД врз милициите поддржани од Иран во Ирак и во Сирија се убиени и повредени десетици луѓе. Американскиот државен секретар Мајк...
Свет

Меркел разговараше со Путин и Ердоган за конфликтот во Либија

админ
Германската канцеларка Ангела Меркел разговараше одделно со претседателите на Русија и Турција за напорите за постигнување дипломатско решение за конфликтот во Либија. „Договорена е понатамошна...
Македонија

КАРАКАМИШЕВА БАРА ПОНИШТУВАЊЕ НА ОХРИДСКИОТ РАМКОВЕН ДОГОВОР И ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР

админ
Професорката Татјана Каракамишева, која предава меѓународно јавно право на Правниот факултет, на својот Фејсбук профил уште еднаш ги повтори своите барања, при што побара голема...
ХРОНИКА

МВР бара член на Судски совет поради нелегална приватизација, приведени и петмина вработени во општина Тетово

админ
Одделот за организиран криминал во Министерството за внатрешни работи, трага по Зоран Теофиловски, член на судскиот  совет. Осомничен е за злоупотреба на службената должност и нелегално...
Наука

Три години затвор за научникот кој ги создаде првите генетски модифицирани бебиња

админ
Кинескиот научник Хе Гиангчиу, одговорен за првите генетски модифицирани бебиња, е осуден на три години затвор. Нешто повеќе од една година по објавувањето на тоа...
Регион

Тензии во Никшиќ, демонстрантите се упатуваат кон родното место на Мило Џукановиќ (ВИДЕО)

админ
Протести и блокади на патиштата се низ Црна Гора Километарска колона на Никшичани се упати од центарот на градот во знак на протест против усвојувањето...
Регион

Тензии во Подгорица – Полициски напад, верниците бегаат во храмот (ВИДЕО)

админ
Припадници на црногорскиот МУП ги нападнаа демонстрантите На протестт на верниците во Подгорица, се случија инциденти кога полицијата фрли солзавец кон толпата.Членови на црногорската МУП...
Свет

Срцекиначка снимка : Очајна коала запре велосипедисти на улица и направи нешто неочекувано(ВИДЕО)

админ
Очајна коала која страдајќи од топлотните бранови кои преминаа над 40 степени Целзиусови во јужна Австралија, се приближи до група велосипедисти без страв и ги...