Month : June 2020

Анализа

ДАРКО ТОДОРОВСКИ : ТРАНСАТЛАНТСКОТО ПАРТНЕРСТВО ЈА ОГРАНИЧУВА ФР ГЕРМАНИЈА

админ
Франко Маас, миистерот за надворешни работи на ФР Германија ги нарече германско-американските односи „комплицирани“ и, според потпретседателот на германскиот огранок на Фондацијата „Маршал“, Томас Клин-Брокхоф,...
Свет

ПЕСКОВ : ТВРДЕЊАТА НА ЊУ ЈОРК ТАЈМС СЕ ГНАСНИ ЛАГИ И СЕ ВО НАСОКА НА ДИСКРЕДИТАЦИЈА НА ТРАМП

админ
  Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, реагираше на пишувањето на американскиот весник „Њујорк Тајмс“ за наводниот договор меѓу Русија и Талибанците против американските сили во...
Свет

ДЕМОКРАТИТЕ ВО САД БАРААТ ИМЕТО И СТАТУАТА НА ЏОН ВЕЈН ДА БИДАТ ТРГНАТИ ОД ЛОКАЛЕН АЕРОДРОМ

админ
Како последен потег во редефинирање на погледите за американската расистичка историја, лидерите на демократите од округот Оринџ побараа отстранување на името, статуата и други видови...
Политика

РОДИНА МАКЕДОНИЈА : ПОВИК ДО СИТЕ ПОЛИТИЧКИ ПАРТИИ ЗА ЗАЕДНИЧКО СПРЕЧУВАЊЕ НА НЕЛЕГИТИМНИ И НЕЗАКОНСКИ ИЗБОРИ

админ
ПОВИК ДО СИТЕ ПОЛИТИЧКИ ПАРТИИ ЗА ЗАЕДНИЧКО СПРЕЧУВАЊЕ НА НЕЛЕГИТИМНИ И НЕЗАКОНСКИ ИЗБОРИ Изборите на 15ти Јули се нелегитимни по многу основи како: нивната незаконитост,...
Политика

РОДИНА МАКЕДОНИЈА : ГИ ПОВИКУВАМЕ СИТЕ РОДОЉУБНИ ЧЕСНИ МАКЕДОНЦИ И СИТЕ ЛОЈАЛНИ ГРАЃАНИ НА МАКЕДОНИЈА ДА ГИ СПРЕЧИМЕ НЕЛЕГИТИМНИТЕ ИЗБОРИ

админ
ЈАВЕН ПОВИК ЗА СПРЕЧУВАЊЕ НА НЕЛЕГИТИМНИ ИЗБОРИ ДО СИТЕ РОДОЉУБНИ ЧЕСНИ МАКЕДОНЦИ И СИТЕ ЛОЈАЛНИ ГРАЃАНИ НА МАКЕДОНИЈА   Почитувани браќа и сестри Македонци, Албанци,...
Соопштенија

ММДЧП ПОВИКУВА НА АКЦИЈА : КАЖЕТЕ ИМ НА МЕЃУНАРОДНИТЕ МЕДИУМИ ДА ПРЕСТАНАТ ДА ШИРАТ ОМРАЗА ПРОТИВ МАКЕДОНЦИТЕ

админ
Повик за акција. Посетете ја страницата http://mhrmi.org/act/media за бргу и лесно да испратите порака до најголемите медиуми низ светот. Кажете им дека начинот на кој известуваат за...
Свет

САД ФОРМИРА ГРУПА ЗА БОРБА ПРОТИВ АНТИВЛАДИНИТЕ ЕКСТРЕМИСТИ

админ
Американскиот државен обвинител. Вилијам Бар/ нареди формирање на работна група за борба против, како што рече, антивладините екстремисти кои „вршат насилство“. Екстремистите се појавуваат за...
Колумни

ВЛАДИМИР ТРАЈКОВСКИ : ,,БАЊАТИ”, НА 15 ЈУЛИ НА ИЗБИРАЧКИТЕ МЕСТА ДА СИ ЈА ПЕЕТЕ ОБИЏУКО ЈЕКЕ ЈЕКЕ А НИЕ ,,НЕБАЊАТИТЕ” ДОМА ЌЕ СИ ГО СЛУШАМЕ ТОНИ ЦЕТИНСКИ И ЌЕ НАВИВАМЕ ЗА ЃОКОВИЌ

админ
Ако нешто позитивно може да се каже за корона лудилото тоа е вадење на површината на сите скриени психотички состојби кај поединци и групи на...
Реакции

ВЕДРАНА РУДАН : ХАЈКАТА ПРОТИВ ЃОКОВИЌ ОД ЗАПАДОТ Е ДОКАЗ ЗА НИВНАТА ОМРАЗА КОН СЕ ШТО ДОАЃА ОД БАЛКАНОТ

админ
Добро познатата хрватска писателка Ведрана Рудан , позната по својот остар јазик, го бранеше Новак Ѓоковиќ, по проблемите со вирусот корона и откажувањето на Јадранската турнеја. Познатата...
Свет

ПРОТЕКОА НОВИ СНИМКИ ЗА КОРУМПИРАНОСТА НА БАЈДЕН ВО УКРАИНА

админ
Украинската јавност е запознаена со новата „доза“ на снимките од телефонските разговори меѓу поранешниот претседател Петро Порошенко и тогашниот потпретседател на САД, Josephозеф Бајден, сега...