Category : Актуелно

Актуелно

СКАНДАЛ: Партениј Бигорски благословувал врски помеѓу жени во брак со слободни мажи кои биле на лечење од опијати во неговиот манастир!

Админ
До редакцијата на порталот Слободен Свет, стигна писмо од поранешно духовно чедо на архимандритот Партениј во кое тој открива прељубнички скандал во негова режија. Во...
Актуелно

Брука: Македонија не ја поддржа Резолуцијата во ОН против глорификација на нацизмот

Админ
  Генералното собрание на ОН го усвои рускиот предлог за Резолуција за борба против глорификацијата на нацизмот, но годинава „против“ гласаа не само САД и...
Актуелно

Здружението „Лејса Украина” протестираше пред руската амбасада во Скопје: Зошто истиве молчеа 8 години кога се убиваа цивили во Донбас?

Админ
Тука сме да ви кажеме дека со тоа што го направивте денеска, со ваков терористички чин, се убивате сами себе, ја туркате својата земја кон...
Актуелно

Сајбер напад на страниците на Министерството за образование и наука на Република Македонија

Админ
Веб-страницата на Министерството за образование и наука на Република Македонија била цел на хакерски напад при што не е причинета никаква штета, соопшти денеска Министерството....
Актуелно

Пендаровски: Зошто ВМРО-ДПМНЕ не бара референдум и за Преспанскиот договор?

Админ
Остри критики од претседателот Стево Пендаровски за вчерашната одлука на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ за поведување иницијатива за референдум на кој граѓаните би се изјаснувале за Договорот...
Актуелно

Мицкоски повторно е позитивен на ковид-19 иако е вакциниран

Админ
    Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, е заразен со коронавирус и ја откажува денешната посета на Општина Маврово и Ростуше, соопштија од партијата. Оттаму...
Актуелно

МОСКВА: Во Украина загинале дваесет и шест платеници, македонски државјани, кои се бореле на страната на Киев

Админ
Министерството за одбрана на руската федерација во својот најнов билтен потврди дека 26 македонски државјани загинале во борбите учествувајќи на украинска страна. Во најновото соопштение...
Актуелно

Муареми поднесе кривична пријава против Рускоска

Админ
Продолжува битката меѓу Муареми и Русковска. Управата за финансика полиција денеска поднесе кривични пријави против обвинителките кои правеа претрес во институцијата. Кривична добија шефицата на...
Актуелно

Подољак се заблагодари на помошта од протекторатот северна за Украина – Никогаш нема да го заборавиме ова

Админ
Михајло Подољак, главниот советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски, преку објава на Твитер напишана на македонски јазик се заблагодари за помошта која од протекторатот северна...
Актуелно

Путин потпиша указ за посебни мерки во енергетскиот сектор против непријателските земји, на листата е и Македонија

Админ
Путин потпиша указ за посебни мерки во финансискиот, горивниот и енергетскиот сектор против непријателските земји Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за употреба на посебни...
Актуелно

Пендаровски: Од соседството ни доаѓаат руски агенти, неколку партии се финансираат од Москва

Админ
Русите и преку тие модерно речени хибридни закани, преку политичката пропаганда, прават обиди за влијание, вели Пендаровски во интервју за „Фокус“, коментирајќи ја изјавата на...
Актуелно

Пендаровски исвиркан во родниот Галичник: Предавник, не продадовте на Бугарија

Админ
На социјалните мрежи се појави видео од Галичката свадба каде што присуствуваат членови на Владата и претседателот Пендаровски. На видеото може да се види и...