Category : Дипломатија

Дипломатија

Скандал на самитот на ЈИЕ: Рама ја нарече Македонија,Идна западна Бугарија, Ќурка(Ковачевски) се смееше(ВИДЕО)

админ
Албанскиот премиер Еди Рама се вмеша во ракувањето на германскиот канцелар Олаф Шолц со северџанскиот премиер Димитар Ковачевски попознат како Ќурка на самитот на Југоисточна...
Дипломатија

Руската Амбасада оддаде почит на “Могилата на непобедените” во Прилеп по повод Денот на победата над фашизмот

админ
Официјална неколкучлена делегација на Руската амбасада во Република Македонија, денес по повод Денот на победата над фашизмот положи цвеќе при посетата на “Могилата на непобедените”...
Дипломатија

Амбасада на Русија: Протерувањето дипломати е чин на непријателство кое ќе има сериозни последици врз односите на двете земји

админ
Коментар на руската амбасада во врска со прогласувањето на шестмина дипломати на Амбасадата „personae non grataе“  Без да се најави реакцијата на руската страна на...
Дипломатија

Марија Захарова: Жалиме што Скопје непромислено си го жртвува суверенитетот и носи одлуки спротивни на расположението на јавноста и на сопствените интереси

админ
Руското Министерство за надворешни работи реагираше на одлуката на МНР да протера пет руски дипломати, со што практично се блокира работата на амбасадата во Скопје....
Дипломатија

Русија го протерува американскиот заменик амбасадор

админ
Русија наводно ја донела одлуката да го протера заменик-амбасадорот на САД во таа земја, јавуваат медиумите. Според американската амбасада, Русија го протерала заменик-шефот на американската...
Дипломатија Македонија

Сергеј Баздникин ги замолкна бугарите: Русија безусловно ги признава македонскиот јазик и историја

админ
Русија секогаш безусловно ја признава самостојноста и автентичноста на македонскиот јазик историја, култура и идентитет, изјави денеска рускиот амбасадор Сергеј Баздникин при неговата посета на...
Дипломатија

Руско МНР: “Чинот на вандализам, кој беше извршен на 24 мај во однос на споменикот „Руски крст“ во Битола е сквернавење на заедничката историја на нашите земји.

админ
  Руското министерство за надворешни работи го осуди чинот на сквернавење на споменикот „Руски крст“ во Битола кој беше извршен на 24 мај На брифингот...
error: Content is protected !!