Category : Дипломатија

Дипломатија

ЗАХАРОВА ИЗБРИША ПАТОС СО ПЕНДАРОВСКИ: Македонците и Русите се братски народи, со историски врски и меѓусебна почит

Админ
Очигледно нападите против Русија се обид да се заработат поени во очите на Брисел и Вашингтон, а попатно да се оттргне вниманието на Македонците од...
Дипломатија

Захарова: Донацијата на тенкови од Македонија за Украина е голема грешка

Админ
За Русија е голема грешка одлуката на властите на Северна Македонија да и донираат на Украина тенкови Т-72, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни...
Дипломатија

Александар Вучиќ: Подготвени сме да помогнеме на Македонија со струја и храна ако е потребно

Админ
Претседателот на Република, Србија Александар Вучиќ во емисија на „Пинк ТВ“ најави дека доколку е потребно, Србија е подготвена повторно да и помогне на Македонија. ...
Дипломатија

Сергеј Лавров: Има разлика меѓу тоа што чувствуваат Македонците за Русија и што прават нивните политичари

Админ
Западот се обидува да ги претвори Црна Гора и Македонија во „алатка“ во анти-руската игра, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во интервју...
Дипломатија

Руската амбасада ги отфрли обвинувањата од претседателот Пендаровски за мешање во внатрешните работи на Република Македонија

Админ
Обрнавме внимание на изјавите на Претседателот на Република Северна Македонија г-дин Стево Пендаровски во интервју за ТВ каналот „ТВ 21“ на 8 јули и за...
Дипломатија

Олаф Шолц: И да го прифатите францускиот предлог, процесот за влез во ЕУ нема да биде лесен

Админ
И да го прифатите францускиот предлог, процесот за членство во Европската Унија нема да биде лесен. Оваа порака Македонија ја доби директно од германскиот канцелар....
Дипломатија

МИШЕЛ: ИМАМЕ РЕШЕНИЕ ЗА СТАРТ НА ПРЕГОВОРИТЕ СО МАКЕДОНИЈА, СЕГА Е ВРЕМЕ ДА СЕ КАЖЕ ДА

Админ
Го поздравувам решението на француското претседателство со ЕУ за договор што ќе го отвори патот за старт на пристапните преговори со Македонија, објави попладнево на...
Дипломатија

Скандал на самитот на ЈИЕ: Рама ја нарече Македонија,Идна западна Бугарија, Ќурка(Ковачевски) се смееше(ВИДЕО)

Админ
Албанскиот премиер Еди Рама се вмеша во ракувањето на германскиот канцелар Олаф Шолц со северџанскиот премиер Димитар Ковачевски попознат како Ќурка на самитот на Југоисточна...
Дипломатија

Руската Амбасада оддаде почит на “Могилата на непобедените” во Прилеп по повод Денот на победата над фашизмот

Админ
Официјална неколкучлена делегација на Руската амбасада во Република Македонија, денес по повод Денот на победата над фашизмот положи цвеќе при посетата на “Могилата на непобедените”...
Дипломатија

Амбасада на Русија: Протерувањето дипломати е чин на непријателство кое ќе има сериозни последици врз односите на двете земји

Админ
Коментар на руската амбасада во врска со прогласувањето на шестмина дипломати на Амбасадата „personae non grataе“  Без да се најави реакцијата на руската страна на...
Дипломатија

Марија Захарова: Жалиме што Скопје непромислено си го жртвува суверенитетот и носи одлуки спротивни на расположението на јавноста и на сопствените интереси

Админ
Руското Министерство за надворешни работи реагираше на одлуката на МНР да протера пет руски дипломати, со што практично се блокира работата на амбасадата во Скопје....
Дипломатија

Русија го протерува американскиот заменик амбасадор

Админ
Русија наводно ја донела одлуката да го протера заменик-амбасадорот на САД во таа земја, јавуваат медиумите. Според американската амбасада, Русија го протерала заменик-шефот на американската...
ДипломатијаМакедонија

Сергеј Баздникин ги замолкна бугарите: Русија безусловно ги признава македонскиот јазик и историја

Админ
Русија секогаш безусловно ја признава самостојноста и автентичноста на македонскиот јазик историја, култура и идентитет, изјави денеска рускиот амбасадор Сергеј Баздникин при неговата посета на...
Дипломатија

Руско МНР: “Чинот на вандализам, кој беше извршен на 24 мај во однос на споменикот „Руски крст“ во Битола е сквернавење на заедничката историја на нашите земји.

Админ
  Руското министерство за надворешни работи го осуди чинот на сквернавење на споменикот „Руски крст“ во Битола кој беше извршен на 24 мај На брифингот...