Category : Свет

ЕкономијаСвет

Враќањето на капиталот во Русија покажува зголемена доверба во економијата на земјата, вели Путин

Админ
Претходно, тој предложи проширување на главната амнестија за најмалку една година, но само за оние кои префрлаат средства во Руската Федерација и регистрираат бизниси во...
Свет

НАТО ги разбра сериозните опомени од Москва?!!Договорот за ИНФ може да се спаси, потребна е политичка волја за тоа, вели шефот на НАТО

Админ
НАТО не бара нова трка во вооружување и не сака нова Студена војна, истакна Јенс Столтенберг   Потребна е политичка волја за спасување на Договорот...
Свет

Пилотот Јарошенко се жали на влошување на здравјето во американскиот затвор

Админ
Рускиот пилот аплицираше за испитување на црниот дроб, поради влошеното здравје по операцијата за отстранување на тумори од стомакот   Фото – Константин Јарошенко Рускиот...
Свет

4 руски бомбардери и 2 борбени авиони пресретнати kaj брегот на САД: НОРАД

Админ
  Најмалку четири руски бомбардери и двај борбени авиони беа пресретнати од Северно-американската воздушна команда за одбрана (НОРАД) на брегот на Алјаска. Според НОРАД ,...
Свет

Украина отвори случај за предавство против Порошенко поради инцидентот во теснецот Керч

Админ
Државното истражно биро на Украина ги испитува злосторствата извршени од страна на високи функционери во земјата Поранешниот украински претседател Петро Порошенко Државното истражно биро на...
Свет

Милитантите се обидуваат да ја нападнат најголемата руска база во Сирија

Админ
  Минатата ноќ, џихадистичките бунтовници започнаа тежок напад врз воздухопловната база Хмеимим во југозападниот регион на провинцијата Латакија. Според еден воен извор во Латакија, џихадистичките...
Свет

Турските бунтовници страдаат од големи загуби во северозападниот дел на Хама

Админ
  Силите на паравоенита формација Штитот на Еуфрат , поддржани од Турција, испратија голем број засилувања во северозападниот дел од селата на провинцијата Хама минатиот...
Свет

Новите санкции покажуваат дека САД “се плашат од Чеченија” – Кадиров

Админ
Канцеларијата за контрола на странски средства на американското Министерство за финансии го додаде ,,Терек’- специјалниот тим за брза реакција на Чеченија и петмина руски државјани...
Свет

Вице-канцеларот на Австрија поднесе оставка поради скандалозна видео снимка

Админ
На прес-конференција во Виена, Хајнц Кристијан Страче ја објави својата оставка од функциите на вицеканцелар и претседател на владејачката Партија на слободата   Вице-канцеларот на...
Свет

Ердоган гарантира спроведување на договорoт за С-400 системите, вели рускиот претседател

Админ
Валентина Матвиенко рече дека турскиот претседател изјави дека притисокот врз Турција досега не беше преседан идека сеуште е продолжува   Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган...
Свет

Рускиот министер за надворешни работи го обвини САД за подготовка за употреба на нуклеарно оружје во Европа

Админ
  Со распоредувањето на нуклеарно оружје во Европа, САД се подготвуваат да го користат истото со дозвола од не-нуклеарни европски држави, изјави за Спутник Владимир...