Category : Свет

Свет

Израелската армија уби 12-годишно Палестинско момче

админ
Израелските трупи во средата убија 12-годишно палестинско момче на окупираниот Западен брег, соопшти палестинското Министерство за здравство. Израелската војска не го коментираше инцидентот што се...
Свет

Трамп остро го осуди враќањето на задолжителното носење маски: Нема да ги маскираме своите деца, не се предаваме на ковидот

админ
Поранешниот американски претседател Доналд Трамп остро ги осуди новите обврски за носење маски во затворени простории и во училишта, без оглед на статусот на вакцинација...
Свет

Не престануваат ударите врз борецот за слобода на говорот: Еквадор му го одзеде државјанството на Жулијан Асанж

админ
Еквадорскиот суд му го одзеде државјанството на основачот на Викиликс Жулијан Асанж, пренесува Гардијан. Пресудата на судот во понеделникот ја поништи одлуката за доделување статус...
Економија Свет

Путин за Американското „печатење“ Долари: Рускиот претседател впери прст кон Вашингтон – „Од таму доаѓа инфлацијата“

админ
  Емисијата на долари за покривање на буџетскиот дефицит во САД влијае на целата светска економија, рече рускиот претседател Владимир Путин, отворајќи состанок за економски...
Свет

Коруптивна бомба од Министерката за здравство на Шпанија, Каролина Дариас: Ќе има вакцинирање секоја година, Шпанија веќе потпиша договор со„ Фајзер “и„ Модерна “за испорака на вакцини за 2022 и 2023 година(ВИДЕО)

админ
Шпанската министерка за здравство во петокот изјави дека нејзината влада одлучила да администрира „трета вакцина за зајакнување“ против Ковид-19 и потенцијално уште повеќе вакцинации во...
Свет

Алтернативата за Германија ја отфрла задолжителната вакцинација

админ
Сите уверувања на канцеларката Меркел дека нема да има задолжителна вакцинација против корона не се за верување. Политичарите користат трговски тактики за да извршат сè...
Свет

Наследникот на Меркел: Не верувам во задолжителна вакцинација, Бундестагот на нозе против најавените ковид мерки

админ
  БЕРЛИН – Германските политичари од целиот политички спектар денес го критикуваа предупредувањето на Хелге Браун, шефот на кабинетот на канцеларката Ангела Меркел, дека можеби...
Свет

Илјадници луѓе во Австралија протестираат против новите ковид мерки

админ
Во австралиските градови се одржаа демонстрации против строгите ограничувања воведени за борба против зголемувањето на инфекциите со Ковид. Илјадници се собраа во Сиднеј, а помали...
Свет

Полицијата испука солзавец кон противниците на фашистичките ковид мерки во Братислава, повредена е полицајка(ВИДЕО)

админ
Интервенција полицијата испука солзавец кон стотици демонстранти кои го блокираа влезот во зградата на словачкиот парламент и го гаѓаа со јајца додека пратениците расправаа за...
Свет

Највакцинираната земја на светот во хаос, Граѓаните се понервозни пораи фактот што вакцините не ја спречија пандемијата

админ
НАФТАЛИ Бенет го започна својот мандат како нов израелски премиер, пофалувајќи ја успешната програма за вакцинација на неговиот претходник против ковид ветувајќи многу повеќе. „Вакцинација,...
Свет

Аптеките во Германија го суспендираа издавањето на сертификати за вакцинација откако хакерите направија лажни пропусници

админ
Германските аптеки го суспендираа издавањето дигитални сертификати за вакцинација против ковид-19 откако хакерите направија лажни пропусници во непостоечки аптеки, соопшти денеска здружението на аптеки. Германците...
Свет

Пад на ЕУ: Мигрантите се пробиваат со сила, притисокот е неподнослив, повредени полицајци

админ
Од улогата на многу земји на ЕУ, во смисла на заштита на безбедноста на нивното население, имот, граници, само спомените и географските концепти остануваат во...