Category : Свет

Свет

Доброволци од Турција пристигнаа во Запорожје за да се борат против украинските вооружени сили

Админ
Турските доброволци почнаа да минуваат борбена обука во баталјонот Судоплатов во областа Запорожје за понатамошно учество во специјалната операција на Руската Федерација. Тоа го пренесува...
Свет

Трамп предупреди за ризикот од нуклеарна војна поради снабдувањето на вооружените сили на Украина со западните тенкови

Админ
Поранешниот американски претседател Доналд Трамп предупреди дека испораката на тенкови од западно производство во Украина може да го претвори конфликтот во нуклеарна војна. За ова...
Свет

Внукот на генералот Де Гол изјави дека Руската Федерација е поддржана од поголемиот дел од светот

Админ
Додека колективниот Запад се обидува да ги убеди сите дека Русија е изолирана од другите земји, две третини од светското население продолжува да ја поддржува...
Свет

СНОУДЕН: Пандемијата „Ковид-19“ го „нормализираше“ шпионирањето на граѓаните

Админ
Поранешниот свиркач на ЦИА и Агенцијата за национална безбедност, Едвард Сноуден, се оправда откако медиумски извештај откри како алатките за надзор распоредени за борба против...
Свет

Путин: Авантуристичката и непрофесионална политика на земјите од колективниот Запад доведе до дисбаланс на храната во светот (ВИДЕО)

Админ
  Авантуристичката и непрофесионална политика на земјите од колективниот Запад доведе до дисбаланс на храната во светот. Ова на 21 ноември го соопшти рускиот претседател Владимир...
Свет

Читателите на New York Times ја обвинуваат Украина за воени злосторства по видеото од погубувањето на руските војници

Админ
Американците го коментираа видеото од егзекуцијата на руски војници во публикацијата на Њујорк Тајмс. Додека некои корисници расправаат дали ова е воено злосторство, други веќе...
Свет

Украински диверзанти убиени додека се обидувале да го преминат Днепар (ВИДЕО)

Админ
Група украински диверзанти е уништена додека се обидувала да го премине Днепар во областа Херсон. Ова го соопшти официјалниот претставник на Министерството за одбрана на...
Свет

Шокантното тврдење на основачот на „Вагнер“: Руските војници не ги застрелале Украинците, туку Американците

Админ
Евгениј Пригожин, бизнисмен и креатор на групацијата ПМЦ Вагнер, го коментираше видеото од егзекуцијата на руските воени заробеници. Прес-службата на „Конкорд“ го објави одговорот на...
Свет

Полковникот Даглас Мекгрегор:УКРАИНСКАТА ВОЈСКА ЕДВАЈ СЕ ДРЖИ НА НОЗЕ! ИМААТ ПОВЕЌЕ ОД 100.000 УБИЕНИ И СТОТИЦИ ИЛЈАДИ РАНЕТИ

Админ
Вооружените сили на Украина имаат повеќе од 100.000 убиени и стотици илјади ранети војници и сега умираат, изјави пензионираниот полковник на американската армија Даглас Мек...
Свет

Во Украина загина Гастон Бесон, главниот регрутер на странски платеници

Админ
Украинските изданија известуваат за смртта на основачот на „Украинската меѓународна легија“ – Французинот Гастон Бесон, кој се борел на страната на националистите. За неговата смрт...