Медиуми

Newsweek: „Виновен е Путин“ – Бајден исмеан за падот од велосипед

Newsweek: „Вино е Путин“ – Бајден го исмеваа затоа што паднал од велосипед

Падот на американскиот претседател од велосипед предизвика критики и потсмев од неговите политички противници. Според нивното мислење, неуспехот што го снашол Џо Бајден не само што укажува на неговите здравствени проблеми, туку и совршено ја илустрира очајната состојба на самите САД, пишува Newsweek.

Саботниот пад на Џо Бајден од велосипед предизвика жива дискусија меѓу републиканците. Тие не ја пропуштија можноста да вежбаат духовитост и да ја коментираат ситуацијата во земјата, пишува Newsweek.

Еден ден претходно, 79-годишниот американски претседател и неговата сопруга Џил возеле велосипеди во Делавер. Шефот на Белата куќа во одреден момент застанал да ги поздрави оние што го сретнале, но паднал на земја поради заглавена чизма во педалата. Подоцна изјавил: „ Добро сум “, се вели во публикацијата.

„ Колку брзо ќе го обвинат Путин? Саркастично праша Доналд Трамп Јуниор на Твитер. „ Јас сум само шокиран што му беше дозволено да вози велосипед без безбедносни тркала “, додаде тој.

„ Се сомневам дека некогаш постоела посовршена метафора за моменталната состојба на нашата земја од Бајден, кој стоејќи во место, падна од велосипедот без причина “, рече синот на 45-от претседател на Соединетите држави.

„ Бајден се откажа и од својот велосипед и од американската економија “, напиша пратеникот од Флорида, Ентони Сабатини. „ Тој треба да биде отстранет од функцијата што е можно поскоро “ .

„ Ова совршено ја карактеризира состојбата на нашата земја, нели? Можеби факт е дека луѓето кои се одамна задоцнети за пензионирање можат да работат само во владата и во Волмарт. Како што е кажано, добрите ве запознаваат во Волмарт “, предложи конгресменката Марџори Тејлор Грин.

Републиканскиот кандидат за Конгресот Лаверн Спајсер, исто така, беше на маргините и објави шеговит твит: „ ВЕСТ ВЕСТИ: Бајден денеска падна од велосипедот. Тој вели дека Путин е виновен“ .

„ Кому му е грижа дали Бајден паднал од велосипедот? Она што повеќе ме загрижува е што овој луд лудак ја води Америка во бездна! “ – призна десничарскиот коментатор и „ провокатор “ Динеш Д’Соуза.

Конзервативната колумнистка Кармин Сабија изрази уверување дека доколку Трамп беше на местото на Бајден, тогаш видеото од инцидентот „ ќе се пушташе без престан на Си-Ен-Ен “. „ Уште колку постари луѓе треба да паднат пред да имаме разумен закон за контрола на возењето велосипед? “, се потсмеа таа на Твитер.

Нејзиниот несериозен аргумент беше разбран од публицистот Тим ​​Јанг: „ Потребен ни е разумен закон кој ги забранува сите велосипеди на две тркала и предвидува да ги повикаат нивните производители на одговорност за денешниот пад на Бајден “.

Минатиот месец, на демонстрациите во Пенсилванија, Доналд Трамп го исмеа пелтечењето на Бајден и побара тој да направи „тест за интелигенција“. Сепак, во својот ноемвриски извештај, лекарот на претседателот, Кевин О’Конор, го прогласи шефот на Белата куќа за „ здрав и способен за функцијата “, подвлекува вниманието на Newsweek.

 

Related posts

Leave a Comment