Author : Админ

Свет

Петиција во САД за забрана на трансродови мажи да се натпреваруваат со жени во спортот

Админ
Во САД започна петиција за забрана на машките спортисти да имитираат жени На машките биолошки спортисти кои се идентификуваат како припадници на спротивниот пол е...
Свет

Министерот за здравство на Германија призна дека ковид мерките биле погрешни

Админ
  Германскиот министер за здравство Карл Лаутербах денеска изјави дека Германија успешно и со добри резултати ја победи пандемијата на Ковид 19. „ Пандемијата на Ковид...
ХРОНИКА

Хорор во Скопје: Босанец осомничен дека ја злоставувал малолетната ќерка

Админ
Основното државно обвинителство Скопје поведе постапка против 45-годишен државјанин на Босна и Херцеговина со привремен престој во Скопје, кој се сомничи дека сторил кривично дело...
Свет

РУСИЈА ПОВТОРНО ги обвини САД за РАЗВИВАЊЕ БИОЛОШКО ОРУЖЈЕ: Министерството за одбрана објави нови имиња на научници вклучени во истражувањето

Админ
„Министерството за одбрана на Русија објави нови имиња на учесници во воено-биолошките програми меѓу граѓаните на САД и Украина“, изјави на брифингот началникот на силите...
Македонија

Пресуда за Марјан Стаменковски од „ДоказМ“: Три години и еден месец затвор и парична казна од 5.000 евра

Админ
  Единствена казна затвор од три години и еден месец и парична казна од пет илјади евра за сопственикот на порталот „ДоказМ”, Марјан Стаменковски, објави...
ДуховностЗанимливостиИсторија

Словените, директни потомци на големиот Род на Асите ( Да’Аријци, Ха’Аријци, Расени, Свјаторуси)

Админ
Тешко е да се најде човек во Македонија, но и во другите земји каде што живеат Словени, кој не би бил заинтересиран за историјата на...
Македонија

Апелација ја укината пресудата за организаторите за 27 април кои добија затворски казни – случајот се враќа на почеток во Кривичен

Админ
  Кривичниот суд сторил суштествени повреди, но недоволно образложил зошто ги одбил за амнестија обвинетите организатори за собраниските инциденти од 27 април. Ова се главните...
Свет

Американски сенатор: Испративме 113 милијарди долари на најкорумпираната земја во светот (Украина) и не знаеме како се потрошени (ВИДЕО)

Админ
Соединетите Држави и испратија на Украина, најкорумпираната земја во светот, 113 милијарди долари – а можеби дури и 130 милијарди долари – помош, вклучително и...
Свет

Москва: Киев стои зад убиството на рускиот воен блогер

Админ
Експлозијата во Санкт Петербург во која загина воениот блогер Владлен Татарски е оркестрирана од Украина, соопшти во понеделникот рускиот Национален антитерористички комитет (НАК). Убиството го...
Македонија

За партијата на Љубчо бугарите во уставот се историска придобивка

Админ
За ВМРО-Народна партија, прифатлива е промена на преамбулата по моделот на Уставот на историското ВМРО, велат од партијата, со што се вклучуваат во дискусијата за...