Category : Свет

Свет

Трамп му се закани на својот сопартиец Рон Де Сантис: Ако се кандидираш, ќе откријам нешто за тебе!

Админ
  Поранешниот американски претседател Доналд Трамп го предупреди гувернерот на Флорида Рон Де Сантис да не се кандидира за претседател во 2024 година, велејќи дека...
Свет

Финиш на трката за Сенатот: Клучни битки се водат во четири држави; Конгресот на републиканците

Админ
Додека трката за Претставничкиот дом на американскиот Конгрес речиси непречено се решава во корист на републиканците, во тек е голема борба за превласт во Сенатот....
Свет

Во Молдавија не стивнуваат протестите против про западната влада – уапсени 65 демонстранти (ВИДЕО)

Админ
Во Кишињев приведени се 65 лица поради учество на антивладини протести. Ова го известува локалната полиција.  „За идентификација се приведени 65 лица, од кои 4...
Свет

Руската војска го уништи магацинот на вооружените сили на Украина со 120 ракети ХИМАРС

Админ
Рускиот воен персонал го уништи магацинот на украинските вооружени сили, каде што беа складирани повеќе од 100 проектили за ракетен систем за повеќекратно лансирање ХИМАРС...
Свет

Патријарх Кирил: Русија се соочува со опасности кои се закануваат на нејзиното постоење

Админ
БАЛАШИКА – Денешните опасности и се закануваат на Русија со уништување, изјави денеска патријархот московски и на цела Русија Кирил. По осветувањето на главниот храм на руската...
Свет

Александар Дугин: Русија води ,,Света Војна ” против Антихристот (ВИДЕО)

Админ
„Руските сили водат света војна против антихристот“, тврди филозофот и мислител Александар Дугин.   Во интервју за руската државна телевизија, споделено од медиумите, Дугин, чија...
Свет

Украина „нема да добие ни долар“ ако републиканците победат во Конгресот

Админ
Ако републиканците го вратат Конгресот на среднорочните избори следната недела, „ ниту еден долар нема да оди во Украина “, рече американската претставничка Марџори Тејлор Грин на...
Свет

Захарова ги исмеа зборовите на Кулеба за Украинците кои го користат мракот за водење љубов

Админ
  Официјалната претставничка на руското МНР, Марија Захарова, ја исмеа изјавата на украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба дека наталитетот треба да расте во...
Свет

Руското Министерство за одбрана покажа снимка од уништувањето на полските платеници во Украина (ВИДЕО)

Админ
Руската војска за време на специјална операција уништи група странски платеници. Деталите за ликвидацијата ги сподели Министерството за одбрана на Руската Федерација.    Министерството за одбрана...
Свет

Руската армија во офанзива – Украинците претрпеа тежок пораз? Соборени авиони, стотици ликвидирани војници

Админ
Руската армија одби неколку напади на украинските сили и спречи одбранбен пробив во правците Красно-Лиманск, Купјанск и Николаево-Криворог.Ова го соопшти руското Министерство за одбрана. Како...